Pobierz PITy 2017/2018 Pobierz PITy 2017/2018

Pobierz Program PIT i Rozlicz Online!

PIT z Urzędu Skarbowego - wprowadzenie do programu rządowego

Od Maja 2017 roku zmianie miał ulec zmianie sposób składania rocznych zeznań podatkowych. Rozliczając się za 2017 rok dalej rozliczamy się samodzielnie na podstawie PIT-11.

Od nowego roku każdy podatnik będzie mógł skorzystać z portalu podatkowego, udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Po zalogowaniu się do systemu uzyska dostęp do swojego PITu. Jednak to nie jedyna zmiana. Druk z zeznaniem rocznym podatnika będzie już wstępnie wypełniony. Wprowadzanie danych stanie się obowiązkiem urzędników.

Wysyłka PITu z Urzędu

To, jak wysłać PIT z Urzędu Skarbowego tylko z pozoru wydaje się skomplikowane. Jeśli po sprawdzeniu wszystkich danych okaże się, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian, gotowy PIT będzie można zatwierdzić. Akceptacja deklaracji będzie równoznaczna z wysłaniem jej do właściwego urzędu skarbowego. Takie rozwiązanie nie tylko znacząco uprości procedurę rozliczania się z fiskusem, ale również ją usprawni.

PIT z Urzędu nie dla każdego

w 2017 roku z nowego systemu będą mogli korzystać jedynie podatnicy rozliczający swoje przychody na druku PIT 37, którzy zarejestrują się portalu podatkowym Ministerstwa Finansów.

Korzystanie z możliwości programu rządowego nie będzie obowiązkowe. Podatnicy w dalszym ciągu będą więc mogli rozliczyć się z fiskusem w taki sam sposób jak dotychczas:

  • osobiście dostarczając PIT w wersji papierowej do właściwego Urzędu Skarbowego
  • wysyłając dokument listem polecony
  • korzystając z systemu e-Deklaracji.

Na większe zmiany powinni nastawić się za to płatnicy, w tym wypadku pracodawcy i zleceniodawcy. Dotychczas obowiązek przesyłania informacji o zapłaconych zaliczkach drogą elektroniczną obejmował jedynie zakłady zatrudniające więcej niż pięć osób. Obecnie ta zasada będzie obowiązywała również mniejsze firmy, chyba że zdążą one ze złożeniem dokumentów w tradycyjnej formie do końca stycznia.

Do Góry