s PIT za Umowę o Pracę - Jaki Wybrać? | PobierzPITy.pl

Pobierz PITy 2017/2018 Pobierz PITy 2017/2018

Pobierz Program PIT i Rozlicz Online!

Jaki PIT za Umowę o Pracę?

Jaki PIT rozliczyć za umowę o pracę - to pytanie z reguły zadają sobie osoby, które deklarację podatkową składają po raz pierwszy. W ich przypadku konieczne będzie wypełnienie formularza PIT 37.

Druk PIT 37 jest jednym z najczęściej wypełnianych deklaracji podatkowych. To na nim rozliczają się wszyscy ci, którzy w poprzednim roku podatkowym osiągali dochody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, o dzieło czy uzyskiwały przychody z praw autorskich. Po ten sam PIT powinni również sięgnąć emeryci i renciści rozliczający się samodzielnie.

Jak rozliczyć PIT 37

Zanim rozpoczniemy wypełnianie druku PIT 37 niezbędne będzie zgromadzenie deklaracji PIT 11 od wszystkich pracodawców, którzy wypłacali nam dochód w 2017 roku. Firmy mają obowiązek dostarczyć je nam do końca lutego.

Gdy już zbierzemy wszystkie niezbędne dokumenty, można przystąpić do wypełniania deklaracji PIT umowa o pracę. W pierwszym okienku podajemy swój numer PESEL. W polu numer pięć rok, za który się rozliczamy. W kolejnym określamy sposób rozliczenia (samotnie lub z małżonkiem.

W części A konieczne będzie wskazanie urzędu skarbowego, do którego trafi nasze zeznanie. Część B to miejsce na nasze dane osobowe. Informacje o dochodach i zaliczkach pobranych na podatek podajemy dopiero w części C. Kolejna służy do wykazania przysługujących nam odliczeń. W ostatniej części E obliczamy zarówno podstawę opodatkowania a także wysokość podatku jaki faktycznie musimy zapłacić. Jeśli okaże się, że pobrane w ciągu roku zaliczki przekraczają wartość podatku, fiskus zwróci nam różnicę. Jeżeli jednak płatnik potrącał nam zbyt małe kwoty, to my będziemy musie dopłacić urzędowi.

Do Góry